MRI-sarjakurssi syksy 2025
- Päivämäärä:
- 8.10.-20.11.2025
- Tapahtumapaikka:
- Verkkokoulutus
- Ilmoittautumisaika:
- 11.6.-11.11.2025
Sivua muokattu 13.6.2025
MRI-sarjakurssi jatkuu syksyllä. Syksyllä on kaksi kasi osaa, lokakuussa MRI-ranka ja marraskuussa MRI-nivelet. Etäkurssina toteuttava MRI-sarjakurssi syksy, on kahden luentosarjan kokonaisuus, joissa käsitellään kuvauskohteita kurssin teeman mukaisesti.
Jokainen kurssi on kestoltaan kolme tuntia ja kurssi järjestetään iltapäivisin, pääsääntöisesti klo 13-16. Kurssien luennoitsijoina toimivat johtavat alan asiantuntijat Suomesta – eli kurssikielenä on suomi. MRI-sarjakurssi soveltuu erityisesti röntgenhoitajille ja sairaalafyysikoille, mutta myös lääkäreille sekä muille magneettikuvantamisesta kiinnostuneille.
Kurssien teemat
8.10. Rangan kuvantaminen, NN
19.11. Nivelten kuvantaminen, luennoitsijana Janne Nurminen, radiologian erikoislääkäri, LT, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
ILMOITTATUMISLINKISTÄ PÄÄSET MRI-sarjakurssin uusille sivulle.
Kurssien osaamistavoitteina ovat
- ns. magneettianatomian ymmärtäminen ja osaamisen syventäminen
- tutkimusprotokollien parempi ymmärtäminen
- tyypillisten löydösten havaitseminen jo kuvaustilanteissa
- kuvadiagnostiikan alkeiden hahmottaminen
Osallistua voi joko
– molempiin syksyn kurssisarjaan
– toiseen syksyn kurssista
Ilmoittautumiset ovat sitovia.
Osallistujat pääsevät kirjautumaan verkkotapahtuma-alustalle, jonka välityksellä osallistujat saavat käyttöönsä mm luennoitsijoiden toimittamat luentomateriaalit . Henkilökohtainen linkki ja kirjautumisohjeet lähetetään osallistujille kaksi päivää ennen tapahtuman alkua.